Regulamin Szkoły Liderów Metanoia
Regulamin Szkoły Liderów Metanoia , zwanej dalej „Szkołą”, prowadzonej przez
Fundację Aplica przy współpracy ze Wspólnotą Metanoia.
I. Informacje ogólne
- Szkołę Liderów Metanoia powołała i prowadzi Fundacja Aplica z siedzibą w Sosnowcu przy ulicy Modrzejowskiej 20.
- Szkoła zapewnia kompleksowe i profesjonalne szkolenie o charakterze rozwoju osobistego rozwijające kompetencje liderskie.
- Celem Szkoły Liderów jest poszerzenie i zdobycie przez uczestników szkoły kluczowych kompetencji liderskich związanych z prowadzeniem organizacji: pozarządowych, zespołów, firm, w tym organizacji chrześcijańskich, wspólnot, grup i efektywnego zarządzaniem ich potencjałem.
- Jest skierowana do liderów, członków, pracowników i wolontariuszy działających w obszarze biznesu, NGO, Kościołach, Wspólnotach i innych organizacjach chrześcijańskich, chcących rozwijać swoje umiejętności i kompetencje liderskie, by lepiej działać na rzecz swojej organizacji oraz społeczności lokalnej.
- Prowadzącymi, wykładowcami Szkoły Liderów Metanoia są wykwalifikowani specjaliści: trenerzy, psychoterapeuci, coachowie i wykładowcy akademiccy, a także występujący w roli co-trenerów absolwenci poprzednich edycji Szkoły Liderów.
- Niniejszy regulamin określa zasady rekrutacji oraz uczestnictwa w Szkole Liderów.
- Do uczestnictwa w Szkole Liderów zakwalifikowanych zostanie 16 osób, w przypadku większego zainteresowania dodatkowo zostanie utworzona lista rezerwowa i propozycja udziału w kolejnej edycji.
- Zajęcia Szkoły, objęte programem w większości odbywają się w siedzibie Fundacji Aplica w zakresie i terminach szczegółowo opisanych w harmonogramie Szkoły, publikowanych na stronie internetowej www.szkola-liderow.eu
II. Rekrutacja
- Podstawą przyjęcia do Szkoły jest zgłoszenie woli uczestnictwa drogą elektroniczną poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który znajduje się na stronie internetowej Szkoły Liderów www.szkola-liderow.eu
- Rekrutacja przebiega dwuetapowo:
Etap I - wypełnione formularze zgłoszeniowe są sprawdzane i weryfikowane, a osoby wstępnie przyjęte do dalszego procesu rekrutacyjnego zostają powiadomione drogą mailową.
Etap II - Przeprowadzane są rozmowy rekrutacyjne z kandydatami. Osoby przyjęte ostatecznie, które potwierdzą decyzję o uczestniczeniu w zajęciach w ramach szkoły zostaną poinformowane mailowo i/lub telefonicznie i umieszczone na liście uczestników Szkoły Liderów. - Ostatecznym potwierdzeniem uczestnictwa w Szkole Liderów Metanoia jest dokonanie przedpłaty, w wysokości podanej na stronie szkola-liderow.eu za pierwszy trening interpersonalny.
- Harmonogram zajęć, opłaty za Szkołę oraz terminy wpłat podane są na stronie internetowej Szkoły Liderów.
- W przypadku, gdy ilość zgłoszonych osób do szkoły przekroczy ilość dostępnych miejsc, przewiduje się opcjonalnie następujące postępowanie:
- powołanie dodatkowych grup Szkoły Liderów;
- przeniesienie zgłoszenia uczestnictwa na kolejną edycję.
Warunkiem przyjęcia i udziału w Szkoły Liderów Metanoia jest:
- Pozytywna decyzja komisji kwalifikacyjnej na podstawie formularza zgłoszenia i rozmowy kwalifikacyjnej.
- Wniesienie w terminie wymaganych opłat.
- Deklaracja poszanowania dla wartości chrześcijańskich.
- Udział w treningu interpersonalnym o charakterze integracyjnym, który rozpoczyna Szkołę Liderów.
Komisja kwalifikacyjna powołana przez Fundację Aplica bierze pod uwagę następujące kryteria:
- Wykształcenie kandydata.
- Predyspozycje osobiste kandydata.
- Dotychczas odbyte szkolenia.
- Doświadczenie zawodowe – rodzaj wykonywanej pracy zawodowej.
- Przydatność szkolenia do wykonywanej pracy w lokalnej Wspólnocie, Kościele, organizacji.
- Motywacja kandydata do podjęcia nauki w Szkole Liderów.
III . Program zajęć
- Program Szkoły Liderów znajduje się na stronie internetowej www.szkola-liderow.eu i może ulec niewielkim modyfikacjom.
- Uczestnicy Szkoły Liderów biorą udział w 12 zjazdach szkoleniowych, które odbywają się od piątku do soboty. Dodatkowo dwa razy w roku odbywają się zjazdy 4 dniowe, o bardziej intensywnym i treningowych charakterze ( w sumie 14 zjazdów).
- Każdy warsztat poświęcony jest innym zagadnieniom, związanym z kluczowymi dla liderów kompetencjami.
- Dopełnieniem warsztatów szkoleniowych są indywidualne spotkania z mentorskie i coachingowe umożliwiające asymilację treści zdobywanych na zajęciach, jak również pracę nad własnymi ograniczeniami i zasobami.
- Wszystkie zajęcia prowadzone są przez doświadczonych trenerów, coachów, psychoterapeutów.
- Forma zajęć: w ramach szkoleń wykorzystujemy różnorodne formy edukacyjne m.in. zajęcia outdoorowe, gry szkoleniowe i symulacyjne, twórcze eksperymenty, interaktywne metody treningowe: burza mózgów, ćwiczenia w grupach i parach, dialog, dyskusje, ćwiczenia rywalizacyjne, indywidualne prezentacje, odgrywanie ról, gry zespołowe, informacje zwrotne.
- Zajęcia odbywają się w cyklach comiesięcznych:
- raz w miesiącu piątek, sobota
- w ciągu roku dwa zjazdy 4 dniowe o charakterze treningowym.
IV. Warunki ukończenia i otrzymania certyfikatu Szkoły Liderów
- Zaliczenia zajęć odbywają się na podstawie obecności, aktywności podczas zajęć, oceny umiejętności liderskich, prac zaliczeniowych złożonych w wymaganych terminach w formie elektronicznej (praca może być publikowana przez Fundację Aplica na blogu Szkoły Liderów).
- Uczestnicy/czki zobowiązani/e są każdorazowo do potwierdzania swojej obecności na warsztatach. Potwierdzenie obecności następuje poprzez złożenie podpisu na liście obecności. Obecność na zajęciach jest obowiązkowa, sprawdzana na każdych zajęciach. W sytuacjach wyjątkowych dopuszczalne jest opuszczenie do 10 % zajęć warsztatowych w ciągu całego procesy szkolenia, ale na certyfikacie ukończenia podana będzie faktyczna liczba godzin. Cały proces szkolenia wynosi 290h szkoleniowych. Dodatkowo zapraszamy uczestników i absolwentów na bezpłatny zjazd otwarty o charakterze wykładowo- warsztatatowym.
- Opuszczenie zajęć o charakterze treningowym tj. trening otwarcia, trening rozwoju osobistego związane jest ze skreśleniem z listy uczestników szkolenia.
- Odpowiedzialność za zaliczenie wszystkich modułów szkolenia ponosi uczestnik szkolenia.
- W wyjątkowych sytuacjach, które będą budziły wątpliwość, co do dalszej zasadności udziału w Szkole Liderów zostaną przeprowadzone indywidualne rozmowy z uczestnikiem szkolenia.
- Możliwe jest wykluczenie ze szkolenia w przypadku nie spełniania regulaminu Szkoły Liderów szczególnie:
- nie uiszczanie w terminie wymaganych opłat bez wcześniejszej informacji;
- opuszczenie zajęć treningowych i przekroczenie dopuszczalnej absencji.
- na skutek złamania regulaminu w zakresie etyki chrześcijańskiej;
- w innych uzasadnionych sytuacjach, które będą zakłócały proces szkolenia pozostałych uczestników i będą podważały dobre imię Szkoły Liderów.
Wykluczenie ze szkolenia musi być poprzedzone rozmową indywidualną przedstawiciela kierownictwa Szkoły Liderów i/lub otwarcia problematyki podczas trwania zajęć (pozostali uczestnicy zostaną zobowiązani do poufności i dyskrecji).
V. Rezygnacja ze Szkoły Liderów
- Pełny Program Szkoły obejmuje 14 bloków szkoleniowych , realizowanych kolejno zgodnie z harmonogramem zajęć.
- Podjęcie nauki w Szkole oznacza zobowiązanie do uczestnictwa w całym cyklu szkoleniowym i jest równoznaczne z podjęciem zobowiązania finansowego opłaty za pełen cykl.
- Rezygnacja uczestnika z kontynuowania nauki w trakcie trwania Szkoły jest możliwa, przy czym Fundacja Aplica zachowuje prawo zachowania pełnej opłaty za cały cykl szkoleniowy.
- Rezygnacja kandydata z podjęcia nauki w Szkole po wcześniejszej deklaracji przystąpienia, zgłoszona przed rozpoczęciem pierwszego treningu, w terminie krótszym niż 7 dni przed datą rozpoczęcia pierwszego treningu, upoważnia Fundację do egzekwowania płatności za dany trening oraz koszty noclegu, a także skreślenie z listy uczestników.
- Rezygnacja kandydata z podjęcia nauki w Szkole po wcześniejszej deklaracji przystąpienia, zgłoszona przed rozpoczęciem cyklu szkoleniowego, w terminie nie krótszym niż 10 dni przed datą rozpoczęcia pierwszego treningu szkoły, upoważnia kandydata do uzyskania zwrotu wpłaconej kwoty pomniejszonej o rzeczywiste koszty Fundacji Aplica związane z organizacją Szkoły Liderów.
VI. Zmiany terminów zajęć
Szkoła nie przewiduje zmian terminów zajęć określonych w harmonogramie. Jednak w wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach, możliwa jest, na wniosek uczestników i przy akceptacji organizatorów Szkoły, zmiana terminu zajęć przy zachowaniu ilości przewidzianych w programie godzin.
VII. Opłaty za Szkołę i warunki płatności
- Wpłaty za udział w Szkole Liderów należy dokonywać w określonych terminach (najpóźniej na tydzień przed rozpoczęciem modułu szkoleniowego) na numer konta bankowego:
Fundacja Aplica, ul. Modrzejowska 20, 41-200 Sosnowiec
mbank: 63 1140 2004 0000 3702 7597 7757
tytuł wpłaty: wpłata na cele statutowe - SLXII - Opłata całkowita za cały proces szkoleniowy może być dokonana w max. 14 ratach w terminach wyznaczonych przez harmonogram zjazdów.
- W przypadku rezygnacji ze Szkoły Liderów w trakcie trwania procesu nie jest możliwy zwrot opłaty za szkolenie, a Fundacja Aplica wystąpi o uregulowanie całości zobowiązania.
- Zgoda na przerwanie szkolenia na zasadach urlopu (rozpoczęciu szkolenia w kolejnej edycji) może być wyrażona jedynie w szczególnych sytuacjach losowych i zawsze poprzedzona podaniem uczestnika szkolenia i podjęciem rozmowy z organizatorami Szkoły Liderów.
- Pełen program szkolenia i koszt nauki w Szkole Liderów jest jawny i znany kandydatowi w momencie podejmowania decyzji o wyborze Szkoły.
- Opłata za Szkołę, z podziałem na 14 zjazdów – ustalana jest z wyprzedzeniem i publikowana na stronie internetowej Szkoły Liderów.
- Całkowita opłata za udział w Szkole Liderów obejmująca 14 zjazdów szkoleniowych zawiera:
- pełny koszt przeprowadzenia zajęć objętych programem (w tym w szczególności: koszty lokalowe, wynagrodzenie zaproszonych wykładowców, koszty logistyki i organizacyjne);
- materiałe szkoleniowe;
- zaświadczenie/certyfikat potwierdzający zdobycie umiejętności/kwalifikacji w danym zakresie;
- serwis kawowy i catering podczas zajęć w siedzibie Fundacji Aplica - Opłata za Szkołę nie obejmuje kosztów dojazdów oraz zakwaterowania i wyżywienia uczestników podczas treningów.
- Brak uiszczenia opłaty w wymaganym terminie z zaległością 3 miesięczną oznacza domniemaną rezygnację z uczestnictwa w Szkole Liderów i upoważnia Fundację Aplica do zaprzestania usług dla uczestnika ze skutkiem natychmiastowym.
- Osoby działające na rzecz Fundacji Aplica i Wspólnoty Metanoia mogą wziąć udział w szkoleniu na zasadach dofinansowania przez ww. Fundację maksymalnie 50% wartości szkolenia. Decyzję o przyznaniu dofinansowania podejmuje zarząd po uprzedniej analizie kandydata/kandydatki.
VIII. Zaświadczenia i rachunki
- Uczestnicy szkolenia otrzymują certyfikat ukończenia Szkoły Liderów Metanoia wystawiony przez Fundację Aplica.
- Na zaświadczeniach/ certyfikatach podawana jest faktyczna liczba godzin uczestnictwa.
- Rachunki wystawiane są na prośbę uczestnika szkolenia po uprzednim zgłoszeniu.
IX. Postanowienia dodatkowe
Istnieje możliwość zmian niniejszego regulaminu w trakcie trwania Szkoły Liderów w związku z koniecznością dostosowania go do aktualnych warunków szkolenia, wymogów prawnych lub projektów regulacji prawnych. O ewentualnych zmianach uczestnicy Szkoły Liderów będą informowani na bieżąco.
X. Ochrona danych osobowych
Zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (Dz. U. 133 z dnia 29 października 1997 roku poz. 833.) Fundacja Aplica nie przekazuje, nie sprzedaje i nie użycza zgromadzonych danych osobowych użytkowników innym osobom lub instytucjom. Dane osobowe podane przez uczestnika (imię i nazwisko, adres, numer telefonu, adres e-mailowy) traktowane są jako informacje w najwyższym stopniu poufne i służą tylko i wyłącznie do celów udziału w Szkole Liderów oraz komunikacji pomiędzy uczestnikiem, a Fundacją Aplica.
XI. Reklamacje
- Uczestnik może składać reklamacje dotyczące działania Szkoły Liderów w formie pisemnej do Fundacji Aplica najpóźniej w terminie 30 dni od daty zakończenia danego modułu szkolenia. Szkoła w ciągu 30 dni odpowie pisemnie na złożoną reklamację.
- Każdy z Uczestników po zakończeniu Szkoły Liderów ma prawo do wypełnienia ankiety ewaluacyjnej oceniającej jakość organizacji i wartość merytoryczną szkolenia.